Wystawa „Formacja 1988. W obronie Uniwersytetu” 25. rocznica powstania kwartalnika literackiego „FA-art”

Wystawa „Formacja 1988. W obronie Uniwersytetu”
25. rocznica powstania kwartalnika literackiego „FA-art”

10 lipca 2013 r. (środa) o godzinie 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Formacja 1988. W obronie Uniwersytetu”, rozpoczynającej obchody 25. rocznicy powstania kwartalnika literackiego „FA-art”.

Początki pisma sięgają roku 1987 i są związane z działalnością grupy osób, która zdecydowawszy się na podjęcie nielegalnej, ale „naziemnej” działalności, stworzyła górnośląską część Ruchu „Wolność i Pokój” (WiP) oraz Śląski Ruch Ekologiczny (ŚRE). Grupa ta podjęła wiele inicjatyw wydawniczych oraz organizowała manifestacje i akcje protestacyjne. Tworzyli ją poloniści, socjologowie i prawnicy, należący do środowiska Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a spotykający się w schronisku studenckim Szczytówka, m.in.: Wojtek G. Jaroń, Rinaldo Betkiewicz (pierwszy redaktor naczelny gazety), Joanna Gepfert, Jan Mazurkiewicz, Maciej Muzyczuk, Krzysztof Pióro, Jan Sieracki, Waldemar Szymczyk, Jarosław Trela, Witold Trólka (twórca opracowania graficznego pierwszego „FA-artu”) i Wojciech Tuś. Pismo z założenia funkcjonowało poza cenzurą – za jego redagowanie groziły sankcje – a powstało w wyniku współpracy Ruchu „Wolność i Pokój” z artystami i ówczesnymi studentami śląskiej polonistyki, m.in. Konradem Kęderem (redaktorem naczelnym pisma od drugiego numeru) i Krzysztofem Uniłowskim. Po wydrukowaniu w 1988 roku pierwszego numeru kwartalnik ewoluował w kierunku pisma studenckiego, by kilka lata później przybrać już zdecydowanie literacki charakter.

Po 25 latach w miejscu manifestacji studenckich, których pretekstem była kwestia postulowanego zamknięcia ruchu ulicznego na uniwersyteckim odcinku ulicy Bankowej, podtekstem zaś – walka o autonomiczną przestrzeń Uczelni, zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt fotografii, dokumentujących tamte wydarzenia.

Jak to samo miejsce – między rektoratem Uniwersytetu Śląskiego a Wydziałem Nauk Społecznych – przedstawia się w 2013 roku? Czy poza ziszczeniem się wizji o braku ruchu kołowego na ulicy Bankowej przedstawiciele Formacji 1988 mogą mówić o swoim sukcesie? Jak z perspektywy czasu oceniają swoje działania sprzed ćwierćwiecza?

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

10 lipca 2013 r., godz. 14.00, ulica Bankowa (między rektoratem a WNS)

Organizatorzy:

Towarzystwo Literackie im. Teodora Parnickiego, Wydawnictwo FA-art, Fundacja Otwarty Kod Kultury we współpracy z Uniwersytetem Śląskim, Fundacją „Wolność i Pokój” oraz ze Stowarzyszeniem „Pokolenie”, które udostępniło zdjęcia autorstwa Jarosława Krawczyka.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

www.FA-art.pl/25lat

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s